Smart Life in Tokyo

 

Tower Machiya, dzięki uprzejmości Atelier Bow-Wow

Zaprojektować dom na działce wielkości garażu, w którym zmieściłby się góra jeden samochód? To specjalność duetu Yoshiharu Tsukamoto i Momoyo Kajima z Atelier Bow-Wow, którzy znani są z projektów pieszczotliwie nazywanych pet architecture. Jednymi z najnowszych ich realizacji są Tower Machiya i Split Machiy. Ten pierwszy to dom-wieża zaprojektowany wokół ażurowej klatki schodowej, która scala całą przestrzeń i prowadzi do najwyżej położonego pomieszczenia w domu przeznaczonego do ceremonii parzenia herbaty. Schody spełniają rolę roji, wąskiej ścieżki w ogrodzie prowadzącej zazwyczaj do osobnego domku, w którym tradycyjnie odbywały się ceremonie.  Stalowa rama elewacji budynku nadaje mu lekkości i służy jako ogród.
Tower Machiya, Tokyo

architekt: Atelier Bow-Wow
powierzchnia: 58.17 m2
projekt:  2007 – 2009
realizacja: 2010

Split Machiya, dzięki uprzejmości Manuel Oka

Drugi projekt to w zasadzie dwa domy połączone wewnętrznym dziedzińcem, co jest wynikiem nietypowego kształtu działki, ale też bezpośrednim zapożyczeniem z architektury tradycyjnych domów kupieckich – machiya, o wąskich fasadach rozszerzających się w głąb działki. Aby zapewnić dodatkowe oświetlenie i naturalną wentylację ważnym elementem tej architektury był wewnętrzny dziedziniec.
Split Machiya, Tokyo

architekt: Atelier Bow-Wow
powierzchnia: 54. 62 m2
projekt: 2009
realizacja: 2010

House&Garden, foto© iwan baan

Projektem, który w moim subiektywnym  rankingu zajmuje pierwsze miejsce jest dom- ogród Ryue Nishizawy. Wciśnięty pomiędzy dwa wysokie budynki podobnie jak dwa poprzednie powstał na mikroskopijnej działce. Dom pozbawiony jest fasady, a od świata zewnętrznego oddzielony jest ścianą roślinności. Pierwsze piętro zajmuje kuchnia z pokojem dziennym, kolejne sypialnia z łazienką, a na samej górze znajduje się taras z malutkim pokojem gościnnym. Dom bez ścian działowych i bezwzględnie zdefiniowanych podziałów.  Przez całą wysokość budynku biegną schody, które są dodatkowym elementem łączącym przenikające się przestrzenie.  Nie da się ukryć, że Nishizawa i  Tsukamoto, który jest głównym motorem duetu Bow-Wow wzajemnie się inspirują. Zresztą obaj panowie mieli okazję współpracować przy okazji ostatniego biennale architektury w Wenecji wspólnie realizując wystawę w pawilonie japońskim.
Garden & House, Tokyo

architekt: Ryue Nishizawa
powierzchnia: 66.03 m2
projekt: 2006
realizacja: 2010–2011

House NA, dzięki uprzejmości Sou Fujimoto

Zbliżona do pozostałych choć bardziej radykalna w formie jest realizacja Sou Fujimoto. Dom, który można przejrzeć na wylot, bowiem jest w 100% transparentny jeśli nie liczyć zasłon, które zaciągane są przez mieszkańców tylko, wtedy, kiedy potrzebują odrobinę prywatności. Z zewnątrz wygląda jak stos pudełek różnej wielkości ustawionych jedno na drugim. Transparentność sprawia, że meble lewitują, a ludzie wydają poruszać się w powietrzu. Architekt wyjaśnia, że miał w zamyśle zaprojektowanie domu, który przypominałby drzewo, stąd poszczególne piętra znajdują się na różnych poziomach tak, że gdzieniegdzie można siedzieć ze zwieszonymi nogami jak na gałęzi. Czy w takim domu można w ogóle mieszkać? Małżeństwo, dla którego dom powstał, bardzo sobie go chwali, bo nareszcie mogą ze sobą swobodnie rozmawiać będąc w osobnych pomieszczeniach. Wirtualna wycieczka dostępna na youtubie.
NA house, Tokyo

architekt: Sou Fujimoto
powierzchnia: 73.76 m2
projekt: 2007 – 2010
realizacja: 2010