Ambasada RP w New Delhi

Natrafiłem w sieci na projekt ambasady polskiej w New Delhi, w Indiach. Zrealizowana w czasie PRL – projekt konkursowy z 1973 roku, realizacja do 1978, wydaje się być budynkiem dość niesamowitym. Opis i zdjęcia są na blogu schayer.blox.pl – przytaczam tu fragmenty oraz zdjęcia, które pochodzą ze strony jednego z autorów projektu, prof. Witolda Cęckiewicza.

…..
Kompleks gmachów ambasady polskiej w New Delhi powstał na podstawie projektu wyłonionego w konkursie z 1973 roku, w którym zwyciężył zespół autorski Witolda Cęckiewicza i Stanisława Deńko.

Bryłę budynku ambasady, Biura Radcy Handlowego i Ministerstwa Handlu Zagranicznego PRL ukształtowano w formie spłaszczonej kwadratowej kostki o boku 60 m i wysokości 3,5 m.

Z drugim budynkiem mieszczącym pomieszczenia mieszkalne i socjalne łączy gmach główny dekoracyjny basen o długości 80 m.

Całość założenia ma ok. 80 tys. m3.

Z lewej strony część administracyjna ambasady, z prawej część socjalna zawierająca m.in kawiarnię, kino i szkołę dla polskich dzieci.

Budynek główny został wyniesiony na betonowych słupach na wysokość 11 metrów ponad otaczający go teren. Wnętrza, meble i wystrój gabinetów także zaprojektowali zwycięzcy konkursu. Obiekt wybudowano w latach 1974-1978.

Obiekt otrzymał nagrodę Rządu Indii „Building of the Year 1978” za najlepszą realizację w Indiach.

Opracowanie: wj
Na podstawie:
www.ceckiewicz.pl
www.schayer.blox.pl
www.wikipedia.org